GSDA Champions

Open Sheep

Year Champion Dog Reserve Champ Dog
2016 Hubert Bailey – GA Cole Peg Anderson Spot
2015 Hubert Bailey – GA Jim Hubert Bailey – GA Blake
2014 Dawn Boyce – GA Slim Hubert Bailey – GA Jim
2013 Dawn Boyce – GA Gage Jon Tholkes – SC Doc
2012 David Saunders – FL Curtis Dawn Boyce – GA Gage
2011 Jon Tholkes – SC Kate Dawn Boyce – GA Tink
2010 Hubert Bailey – GA  Rex Tony Stewart – GA Cole
2009 Jennifer Maginnis – GA Bay Dawn Boyce – GA Tink
2008 Dawn Boyce – GA Karch Dawn Boyce – GA Tink
2007 Norma Stewart – GA Jill Hubert Bailey – GA Dawson
2006 Kenneth Arrendale – GA Wolf Norma Stewart – GA Jill
2005 Craig Rogers – VA Jake Hubert Bailey – GA Dawson
2004 Red Cearley – GA Lacy Angie Myers – SC Joe
2003 Kenneth Arrendale – GA Mac Hubert Bailey – GA Tip
2002 Kent Kuykendall – NC Dehl Hubert Bailey – GA Tip
2001 David Saunders – FL Jill Hubert Bailey – GA Tip
2000 Lyndon Wilson – TN Chip David Saunders – FL Jill

 Open Cattle

Year Champ Dog Reserve Champ Dog
2016 Brian Cash – GA Mona Carol Anne Bailey
SC
Pilot
2015 Carol Anne Bailey – SC Stone Dwight Parker – NC Boss
2014 Dwight Parker – NC Sammie Richard Brandon – TN Dude
2013 Dwight Parker – NC Lucy Carol Anne Bailey – SC Styx
2012 Dwight Parker – NC Craig Richard Brandon – TN Cuz
2011 Tony Stewart – GA Lad Richard Brandon – TN Cuz
2010 Kenneth Arrendale – GA Mairi Red Cearley – GA Buford
2009 Hubert Bailey – GA Cap Hubert Bailey – GA Dawson
2008 Tony Stewart – GA Cole Jon Tholkes – SC Jade
2007 Jon Tholkes – SC Molly Red Cearley – GA Buford
2006 Hubert Baiely – GA Lane Norma Stewart – GA Lena
2005 Kenneth Arrendale – GA Wolf Craig Rogers – VA Jake
2004 Wayne Parker – SC Roc Kenneth Arrendale – GA Wolf
2003 Hubert Bailey – GA Tip Kent Kuykendall – NC Craig
2002 Ricky Fletcher – GA Rock Hubert Bailey – GA Tip
2001 Hubert Bailey – GA Tip Hubert Bailey – GA Tip
2000 David Saunders – FL

Open Ranch

Year Champ Dog Reserve Champ  Dog
2016 Cynthia Good – FL Jess Peg Anderson – GA Rob
2015 Cindy Carrington – GA Emma Allen Hickenbottom – FL Rose
2014 Barry Zimmerman – GA Jip Hubert Bailey – GA Blake
2013 Hubert Bailey – GA Hank Doug Branam – SC Jim
2012 Jon Tholkes – SC Mox (Darrell Rich) R. C. Tomlinson – VA Chap
2011 Dawn Boyce – GA Gage Aubrey Nelson – GA Guapo
2010 Dawn Boyce – GA Carson Dawn Boyce – GA Slim
2009 Jon Tholkes – SC Train Hubert Bailey – GA Rex
2008 Kelley Kingsland – FL Swiss Jennifer Maginnis – GA Poco
2007 Sandra Chadwick – GA Kit Dawn Boyce – GA Giordi
2006 Hubert Bailey – GA Glenn II David Davis – GA Zak
2005 Dawn Boyce – GA Juno Norma Stewart – GA Lena
2004 Jon Tholkes – SC Molly Hubert Bailey – GA Dawson
2003 Hubert Bailey – GA Glenn Kent Kuykendall – NC Laz
2002 Christine Koval – NC Rook Norma Stewart – GA Jill
2001 Christine Koval – NC Floss Lisa Davis – GA Zoe
2000 Laura Rizzo – GA Trig Dawn Boyce– GA Chipper

Pro Novice

Year Champ Dog Reserve Champ Dog
2016 Dawn Boyce- GA Micah Aubrey Nelson – GA Deacon
2015 Kenneth Arrendale – GA Jack Pat Gallagher – FL Bo
2014 Terri Chisman – VA Bess Joyce Eddy – FL Wren
2013 Barry Zimmerman – GA Jip Jon Tholkes – SC Broker
2012 Pat Gallagher – FL Bommer David Saunders – FL Ralph
2011 Dawn Boyce – GA Jet Aubrey Nelson – GA Thistle
2010 Barry Zimmerman – GA Storm Pat Gallagher – FL Molly
2009 Dawn Boyce – GA Slim Cy Peterson – GA Emma
2008 Red Cearley – GA Buford Judith Kelly – FL Tannis
2007 Shari Clark – GA Fern Kelley Kingsland – FL Skye
2006 Carol Patterson – GA Jude Kelley Kingsland – FL Bree
2005 Norma Stewart – GA Evin Craig Rogers – VA Luke
2004 Dawn Boyce – GA Tink Judith Kelley – FL Laird
2003 Dawn Boyce – GA Juno Red Cearley – GA Tubbs
2002 Henry Kuykendall – NC Spot Red Cearley – GA Tubbs
2001 Christine Koval – VA Rook Tony Phillips – GA Hope
2000 Red Cearley – GA Josh Christine Koval – VA Floss

Novice

Year Champ Dog Reserve Champ Dog
2016 Beth Barron- GA Fly Beth Griffin – AL Pip
2015 Ellen Beasley Shian Christine Peverini Gio
2014 Dawson Sanders – GA Shy John Cannon – FL Reno
2013 Scott Cain – FL Ben Avery Skinner – FL Daisy
2012 Cindy Carrington – GA Emma Kim Dowis – GA Remedy
2011 Flo Hix – GA Ellie Flo Hix – GA Ike
2010 Corally McElveen – GA Reign Aubrey Nelson – GA Thistle
2009 Aubrey Nelson – GA Guapo Tim Baird– AL Hank
2008 Pat Floyd – GA Queen Malcolm Williams – SC Spin
2007 Alex Golden – FL Brent Chad Galloway – SC Chopper
2006 Jennifer Proctor – GA Jill Joyce Eddy – FL Tru
2005 Peggy Davis – GA Max Mark Ireland – FL Joy
2004 Craig Spraggins – GA Molly Bill Orr – SC Boone
2003 Cathy Balan – FL Riggins Mike Turner – SC Max
2002 Keena Turner – SC Kyrie Peggy Davis – GA Kit
2001 Norma Stewart – GA Jill Keena Turner – SC Buff
2000 Red Cearley – GA Lacy Marsha Phillips – SC Jake

Beginner Novice

Year Champ Dog Reserve Champ Reserve Dog
2003 Carol Spraggins – GA Joe Craig Spraggins – GA Molly
2002 Lauren Schmidt – GA Jack Mark Buckmaster Jem
2001 Carol Patterson – GA Lucy Meagan Skelton – GA Wyn
2000 Marsha Phillips – GA Jake Marsha Phillips – GA Jess

Most Improved Handler Award

Year Name
2016 Brian Cash, GA
2015 Shane Stephenson, GA
2014 Tracee Treadwell, GA
2013 Pat Gallagher, FL
2012 Joyce Eddy, FL
2011 Aubrey Nelson, GA
2009 JoAnn Sims, GA
2008 Hank Gallups, GA
2007 Carol Patterson, GA
2006 Kelley Kingsland, FL
2005 David Davis, GA
2004 Keena Turner, SC
2003 Angela McCrann, FL
2002 Marsha Phillips, GA
2001 Norma Stewart
2000 Tony Phillips & Kenneth Arrendale, GA
1999 Christine Koval, NC

Longest Mile Award

Year Name
2016 Dawn Boyce, GA
2015 Tom Patterson, GA
2014 Dwight Parker, NC
2013 Carol Anne Bailey, SC
2012 Tony Phillips, GA
2011 Hubert Bailey, GA
2010 Ray Bailey, GA
2009 Buren Smith, AL
2008 Red Cearley, GA
2007 Arrendale, Kenneth GA
2006 Norma Stewart, GA
2005 Judith Kelley, FL

Junior Handler Award

Year Name
2011 Avery Skinner, FL
2005 Alexander Falleck, FL
2004 Dixie Gallups, GA