GSDA Champions

Open Sheep

Year Champion Dog Reserve Champion Dog
2019 Scott Johnson-AL Dave Cindy Good-FL Jess
2018 Hubert Bailey – GA Cole Scott Johnson – AL Dave
2017 Dwight Parker- NC Allie Cindy Good-FL Jess
2016 Hubert Bailey – GA Cole Peg Anderson -GA Spot
2015 Hubert Bailey – GA Jim Hubert Bailey – GA Blake
2014 Dawn Boyce – GA Slim Hubert Bailey – GA Jim
2013 Dawn Boyce – GA Gage Jon Tholkes – SC Doc
2012 David Saunders – FL Curtis Dawn Boyce – GA Gage
2011 Jon Tholkes – SC Kate Dawn Boyce – GA Tink
2010 Hubert Bailey – GA  Rex Tony Stewart – GA Cole
2009 Jennifer Maginnis – GA Bay Dawn Boyce – GA Tink
2008 Dawn Boyce – GA Karch Dawn Boyce – GA Tink
2007 Norma Stewart – GA Jill Hubert Bailey – GA Dawson
2006 Kenneth Arrendale – GA Wolf Norma Stewart – GA Jill
2005 Craig Rogers – VA Jake Hubert Bailey – GA Dawson
2004 Red Cearley – GA Lacy Angie Myers – SC Joe
2003 Kenneth Arrendale – GA Mac Hubert Bailey – GA Tip
2002 Kent Kuykendall – NC Dehl Hubert Bailey – GA Tip
2001 David Saunders – FL Jill Hubert Bailey – GA Tip
2000 Lyndon Wilson – TN Chip David Saunders – FL Jill

Open Cattle

Year Champampion Dog Reserve Champion Dog
2019 Dwight Parker – NC Rayl Carol Anne Bailey-SC Layne
2017 Tony Stewart – GA Randa Tony Stewart-GA Blue
2016 Brian Cash – GA Mona Carol Anne Bailey – SC Pilot
2015 Carol Anne Bailey – SC Stone Dwight Parker – NC Boss
2014 Dwight Parker – NC Sammie Richard Brandon – TN Dude
2013 Dwight Parker – NC Lucy Carol Anne Bailey – SC Styx
2012 Dwight Parker – NC Craig Richard Brandon – TN Cuz
2011 Tony Stewart – GA Lad Richard Brandon – TN Cuz
2010 Kenneth Arrendale – GA Mairi Red Cearley – GA Buford
2009 Hubert Bailey – GA Cap Hubert Bailey – GA Dawson
2008 Tony Stewart – GA Cole Jon Tholkes – SC Jade
2007 Jon Tholkes – SC Molly Red Cearley – GA Buford
2006 Hubert Baiely – GA Lane Norma Stewart – GA Lena
2005 Kenneth Arrendale – GA Wolf Craig Rogers – VA Jake
2004 Wayne Parker – SC Roc Kenneth Arrendale – GA Wolf
2003 Hubert Bailey – GA Tip Kent Kuykendall – NC Craig
2002 Ricky Fletcher – GA Rock Hubert Bailey – GA Tip
2001 Hubert Bailey – GA Tip Hubert Bailey – GA Tip
2000 David Saunders – FL      

 Open Ranch

Year Champion Dog Reserve Champion  Dog
2019 Dawn Boyce-GA Dayna Dee Bailes-NC Kiwi
2018 Dawn Boyce-GA Corbin Maraianna Schreeder-GA Becca
2017 Dawn Boyce – GA Micah Dwight Parker-NC Littn
2016 Cynthia Good – FL Jess Peg Anderson – GA Rob
2015 Cindy Carrington – GA Emma Allen Hickenbottom – FL Rose
2014 Barry Zimmerman – GA Jip Hubert Bailey – GA Blake
2013 Hubert Bailey – GA Hank Doug Branam – SC Jim
2012 Jon Tholkes – SC
(Darrell Rich)
Mox  R. C. Tomlinson – VA Chap
2011 Dawn Boyce – GA Gage Aubrey Nelson – GA Guapo
2010 Dawn Boyce – GA Carson Dawn Boyce – GA Slim
2009 Jon Tholkes – SC Train Hubert Bailey – GA Rex
2008 Kelley Kingsland – FL Swiss Jennifer Maginnis – GA Poco
2007 Sandra Chadwick – GA Kit Dawn Boyce – GA Giordi
2006 Hubert Bailey – GA Glenn II David Davis – GA Zak
2005 Dawn Boyce – GA Juno Norma Stewart – GA Lena
2004 Jon Tholkes – SC Molly Hubert Bailey – GA Dawson
2003 Hubert Bailey – GA Glenn Kent Kuykendall – NC Laz
2002 Christine Koval – NC Rook Norma Stewart – GA Jill
2001 Christine Koval – NC Floss Lisa Davis – GA Zoe

Pro Novice

Year Champion Dog Reserve Champion Dog
2019 David Saunders-FL Cody Kim Hicks-GA Murdoch
2018 Cindy Carrington-GA Tia Beth Anderson-FL Erin
2017 Jean Murphy-FL Hope Dwight Parker-NC Lisa
2016 Dawn Boyce- GA Micah Aubrey Nelson – GA Deacon
2015 Kenneth Arrendale – GA Jack Pat Gallagher – FL Bo
2014 Terri Chisman – VA Bess Joyce Eddy – FL Wren
2013 Barry Zimmerman – GA Jip Jon Tholkes – SC
(Sally Surface)
Broker
2012 Pat Gallagher – FL Bommer David Saunders – FL Ralph
2011 Dawn Boyce – GA Jet Aubrey Nelson – GA Thistle
2010 Barry Zimmerman – GA Storm Pat Gallagher – FL Molly
2009 Dawn Boyce – GA Slim Cy Peterson – GA Emma
2008 Red Cearley – GA Buford Judith Kelly – FL Tannis
2007 Shari Clark – GA Fern Kelley Kingsland – FL Skye
2006 Carol Patterson – GA Jude Kelley Kingsland – FL Bree
2005 Norma Stewart – GA Evin Craig Rogers – VA Luke
2004 Dawn Boyce – GA Tink Judith Kelley – FL Laird
2003 Dawn Boyce – GA Juno Red Cearley – GA Tubbs
2002 Henry Kuykendall – NC Spot Red Cearley – GA Tubbs
2001 Christine Koval – VA Rook Tony Phillips – GA Hope

Novice

Year Champion Dog Reserve Champion Dog
2019 McKenna Copeland-GA TJ Judy Kinnie Wyatt
2018 Judy Kinnie-GA Rex Sharon Hardy-GA &     Susan Henzel-Spear-FL Josie Cord
2017 Sharon Hardy-GA Layne Katy Jones-GA Salt
2016 Beth Barron- GA Fly Beth Griffin – AL Pip
2015 Ellen Beasley Shian Christine Peverini Gio
2014 Dawson Sanders – GA Shy John Cannon – FL Reno
2013 Scott Cain – FL Ben Avery Skinner – FL Daisy
2012 Cindy Carrington – GA Emma Kim Dowis – GA Remedy
2011 Flo Hix – GA Ellie Flo Hix – GA Ike
2010 Corally McElveen – GA Reign Aubrey Nelson – GA Thistle
2009 Aubrey Nelson – GA Guapo Tim Baird– AL Hank
2008 Pat Floyd – GA Queen Malcolm Williams – SC Spin
2007 Alex Golden – FL Brent Chad Galloway – SC Chopper
2006 Jennifer Proctor – GA Jill Joyce Eddy – FL Tru
2005 Peggy Davis – GA Max Mark Ireland – FL Joy
2004 Craig Spraggins – GA Molly Bill Orr – SC Boone

Beginner Novice

Year Champion Dog Reserve Champion Reserve Dog
2003 Carol Spraggins – GA Joe Craig Spraggins – GA Molly
2002 Lauren Schmidt – GA Jack Mark Buckmaster Jem
2001 Carol Patterson – GA Lucy Meagan Skelton – GA Wyn
2000 Marsha Phillips – GA Jake Marsha Phillips – GA Jess

Most Improved Handler Award

2019 Beth Barron-GA
2018 Chris Elliott- NC
2017 Scott Johnson- AL
2016 Brian Cash-GA
2015 Shane Stephenson- GA
2014 Tracee Treadwell- GA
2013 Pat Gallagher-FL
2012 Joyce Eddy- FL
2011 Aubrey Nelson- GA
2010 JoAnn Sims-GA
2009 Carol Patterson-GA
2008 Kelley Kingsland- FL
2007  David Davis- GA
2006 Keena Turner- SC
2005  Angela McCrann- FL
2004  Marsha Phillips- GA
2003  Norma Stewart-GA
2002  Tony Phillips & Kenneth Arrendale- GA

Longest Mile Award

2019 Barry Zimmerman-GA
2018 David Saunders-FL
2017 RC Tomlinson-VA
2016 Dawn Boyce-GA
2015 Tom Patterson-GA
2014 Dwight Parker-GA
2013 Carol Anne Bailey-SC
2012 Tony Phillips-GA
2011 Hubert Bailey-GA
2010 Ray Bailey-GA
2009 Buren Smith-AL
2008 Red Cearley-GA
2007 Kenneth Arrendale-GA
2006 Norma Stewart-GA
2005 Judith Kelley-FL

Junior Handler Award

Year Name
2011 Avery Skinner, FL
2005 Alexander Falleck, FL
2004 Dixie Gallups, GA